Padelserier 2020

Under 2020 genomförs padelserier och i år har vi fått ihop 12 lag bland herrarna och 5 lag i mixed. Herrserierna är indelade i Division 1 och Division 2. Här presenterar vi även veckan matchprogram och resultat.

Division 1 herr

Resultat från första omgången:

Krister Green/Anders Sjöberg mot Lars Johansson/Mikael Sandberg 6-1, 3-6 och 10-7
Tony Bratt/Robin Bratt mot Ola Ström/Emil Ström 6-2, 7-5
Mattias Engström/Victor Philip mot Daniel Elovsson/Kevin Elovsson 6-0, 6-4

Resultat från andra omgången:

Bratt/Bratt - Engström/Philip 3-6, 0-6
Johansson/Sandberg - Ström/Ström 6-1, 6-4
Elovsson/Elovsson - Green/Sjöberg 6-3, 0-6, 7-10

Resultat från tredje omgången:

Bratt/Bratt - Johansson/Sandberg 6-2, 6-3
Elovsson/Elovsson - Ström/Ström 6-3, 6-2
Engström/Philip - Green/Sjöberg 1-6, 6-7

 

Namn Set Poäng
Engström/Philip 26-7 6
Green/Sjöberg 18-13 4
Johansson/Sandberg 19-14 4
Bratt/Bratt 16-19 3
Elovsson/Elovsson 10-19 1
Ström/Ström 12-25 0


Vecka 4 (7 juli) - matchprogram

Green/Sjöberg - Ström/Ström -> Bana 2 kl. 19.00-20.00
Elovsson/Elovsson - Bratt/Bratt -> Bana 1 kl. 20.00-21.00
Johansson/Sandberg - Engström/Philip -> Bana 2 kl. 17.00-18.00


Division 2 herr

Resultat från första omgången:

Mats Rydberg/Björn Öhrman mot Emil Svensson/Emil Hagberg, 6-2, 6-1
Danny Stafström/Sanjin Kozomara mot Magnus Ahlström/Jan-Olof Lundin 6-1, 7-5
Rasmus Jonsson/Felix Löf mot Daniel Dahlström/Erik Fredriksson, 6-3, 6-0

Resultat från andra omgången:

Rydberg/Öhrman - Jonsson/Löf 4-6, 7-6, tiebreak 5-7
Dahlström/Fredriksson - Stafström/Kozomara 0-6, 1-6
Ahlström/Lundin - Svensson/Hagberg 6-1, 6-2

Resultat från tredje omgången:

Stafström/Kozomara - Jonsson/Löf 6-1, 6-4
Dahlström/Fredriksson - Svensson/Hagberg 6-3, 2-6, 13-11
Ahlström/Lundin - Rydberg/Öhrman 6-0, 6-2

 

Namn Set Poäng
Stafström/Kozomara 25-7 6
Jonsson/Löf 24-14 5
Rydberg/Öhrman 23-15 4
Ahlström/Lundin 18-16 3
Svensson/Hagberg 6-24 0
Dahlström/Fredriksson 4-24 0


Vecka 4 (7 juli) - matchprogram

Rydberg/Öhrman - Dahlström/Fredriksson -> Bana 1 kl. 19.00-20.00
Svensson/Hagberg - Stafström/Kozomara -> Bana 2 kl. 20.00-21.00
Ahlström/Lundin - Jonsson/Löf - Bana -> Bana 1 kl. 21.00-22.00 

 

Division 1 mixed

Resultat i första omgången:
Torbjörn Persson/Pia Persson mot Caroline Engström/Mattias Engström 1-6, 1-6
Peter Lindell/Ina Lindell mot Ann Rosander/Rikard Rosander 6-2, 3-6, tiebreak 10-2
Ann-Sofie Vennerstrand/Fredrik Vennerstrand står över

Resultat i andra omgången:
Torbjörn Persson/Pia Persson mot Ann Rosander/Rikard Rosander 6-3, 6-1
Peter Lindell/Ina Lindell mot Ann-Sofie Vennerstrand/Fredrik Vennerstrand 1-6, 1-6
Caroline Engström/Mattias Engström står över

Resultat i tredje omgången:
Caroline Engström/Mattias Engström mot Ann Rosander/Rikard Rosander 6-0, 6-3
Torbjörn Persson/Pia Persson mot Ann-Sofie Vennerstrand/Fredrik Vennerstrand 0-6, 2-6
Lindell/Lindell står över

Namn Set Poäng
Engström/Engström 12-2 3
Vennerstrand/Vennerstrand 12-2 3
Persson/Persson 14-16 3
Lindell/Lindell 11-20 2
Rosander/Rosander 12-21 1


Spelschema fjärde omgången 8 juli:
Engström/Engström - Vennerstrand/Vennerstrand -> Bana 1 kl. 18.00-19.00
Persson/Persson - Lindell/Lindell -> Bana 2 kl. 18.00-19.00
Rosander/Rosander står över